Pełne naładowanie typowej baterii roweru elektrycznego (500 Wh) zużywa około 0,5 kWh energii i kosztuje 0,30–0,50 zł z sieci elektrycznej — albo 0 zł, gdy energia pochodzi z fotowoltaiki. Pełny cykl trwa 3–5 godzin, a typowe doładowanie baterii w 30–80% to ~0,28 kWh i koszt ~0,26 zł.
Poniżej liczby, wzory i porównania dla typowych obiektów (hotel, biurowiec, miasto).
Krótka odpowiedź — 0,5 kWh i 0,30–0,50 zł
Pełne ładowanie typowej baterii roweru elektrycznego (500 Wh) zużywa ~0,5 kWh energii z gniazda (z uwzględnieniem strat ładowania ~10%).
Koszt z sieci elektrycznej w 2026 r.: 0,30–0,50 zł (przy cenach G11 dla gospodarstw domowych).
Przy zasilaniu z własnej fotowoltaiki energia nie jest kupowana, więc marginalny koszt kolejnego ładowania wynosi 0 zł. Nie jest to jednak koszt całkowity: instalacja fotowoltaiczna i magazyn energii wymagają wcześniejszej inwestycji, niezależnej od liczby sesji. Rozróżnienie trzech rodzajów kosztu opisujemy niżej.
Czas ładowania: 3–5 godzin dla pełnego cyklu, 1–2 godziny dla doładowania 30–80%.
Jak to się liczy — bateria, sprawność, czas
Energia zużyta na ładowanie roweru elektrycznego = pojemność baterii × stopień rozładowania / sprawność ładowania.
Przykład: bateria 500 Wh, rozładowana do 0%, sprawność ładowarki 90%:
- Energia zmagazynowana w baterii do pełna: 500 Wh = 0,5 kWh
- Energia z gniazda (z uwzględnieniem strat): 0,5 kWh / 0,9 = ~0,56 kWh
- Czas ładowania ładowarką 2 A × 36 V = 72 W: 500 Wh / 72 W ≈ 7 godzin (od 0% do 100%)
- Realnie ładowarki 36/48 V z funkcją „szybkie ładowanie": 4 A × 36 V = 144 W → ~3,5 godziny
W praktyce realne sesje ładowania są krótsze, bo użytkownicy rzadko doprowadzają baterię do 0%. Typowa sesja przy wiacie hotelowej / biurowej: doładowanie 30–80% baterii, czyli ~250 Wh = 0,28 kWh z gniazda, czas 1,5–2,5 h.
Typowe baterie e-bike i ich pojemność
| Typ baterii | Pojemność (Wh) | Pełne ładowanie (kWh z gniazda) | Czas ładowania (ładowarka ~4 A) |
|---|---|---|---|
| Małe miejskie (Decathlon, Cannondale Quick) | 300–400 | 0,33–0,44 | 2–3 h |
| Standardowe trekkingowe (Bosch Performance Line, Shimano STEPS E5000) | 500 | 0,56 | 3,5 h |
| Duże turystyczne / e-MTB (Bosch PowerTube 625, Shimano BT-E8035) | 625–750 | 0,69–0,83 | 4,5–5,5 h |
| Maxi (Bosch PowerTube 1000, podwójne baterie) | 900–1250 | 1,00–1,39 | 6–8 h |
| Hulajnoga elektryczna (np. Xiaomi 1S) | 275 | 0,30 | 2 h |
| Hulajnoga elektryczna premium (np. Segway Ninebot G2) | 500–700 | 0,56–0,78 | 3–5 h |
Średnia rynkowa w Polsce 2026: ok. 500 Wh dla rowerów elektrycznych (większość rynkowych pojazdów to trekking / city), ~350 Wh dla hulajnóg. Średnio na pełne ładowanie: 0,5 kWh.
Koszt ładowania z sieci (2026)
Aktualne (kwiecień 2026) ceny prądu w Polsce dla gospodarstw domowych w taryfie G11:
- Cena energii czynnej: ~0,77 zł / kWh
- Opłaty dystrybucyjne i pozostałe (po reformie 2024): ~0,15 zł / kWh
- Całkowity koszt: ~0,92 zł / kWh
Dla baterii 500 Wh (pełne ładowanie 0,56 kWh):
- Koszt energii: 0,56 × 0,92 = ~0,52 zł na pełne ładowanie
- Dla doładowania 30–80% (0,28 kWh): ~0,26 zł
Dla taryf biznesowych C11 (biurowce, hotele): ceny są niższe (0,55–0,70 zł / kWh łącznie), więc pełne ładowanie kosztuje ~0,30–0,40 zł.
Ładowanie z fotowoltaiki — trzy różne koszty
Zdanie o zerowym koszcie ładowania z fotowoltaiki jest prawdziwe tylko dla jednej z trzech możliwych definicji kosztu. Warto je rozdzielić, bo ich mieszanie prowadzi do złych decyzji zakupowych.
- Koszt zakupu energii z sieci — tyle płaci obiekt dostawcy energii za kilowatogodziny zużyte na ładowanie. W konfiguracji autonomicznej ta pozycja nie występuje, bo energia nie jest kupowana.
- Marginalny koszt energii — ile kosztuje jedna dodatkowa sesja na już działającej instalacji. W konfiguracji autonomicznej wynosi zero: instalacja i tak stoi, a energia ze słońca nie jest rozliczana.
- Całkowity koszt infrastruktury — inwestycja w wiatę, fotowoltaikę, magazyn i sterownik, rozłożona na lata użytkowania. Ta pozycja jest największa i występuje niezależnie od liczby sesji.
Przykład dla ostatniej pozycji: Wiata zamykana 6-stanowiskowa od 140 tys. zł netto, rozłożona na 10 lat, to ok. 14 tys. zł rocznie. Przy 2 200 sesjach w roku wychodzi ok. 6,40 zł na sesję — kilkanaście razy więcej niż sama energia z sieci. Kupując stację ładowania rowerów, nie kupuje się więc taniej energii, tylko infrastrukturę: wyznaczone miejsce, pomiar zużycia, kontrolę dostępu i pracę bez przyłącza.
Roczny koszt dla typowych obiektów
Trzy scenariusze z liczbami:
Hotel górski, 25 pokoi, Wiata zamykana 3 (3-stanowiskowa)
- Sezon kwiecień–październik: ~3 sesje/dzień × 200 dni = ~600 sesji
- Poza sezonem: ~0,5 sesji/dzień × 165 dni = ~80 sesji
- Roczne zużycie: ~680 sesji × 0,5 kWh = 340 kWh
- Koszt energii z sieci (taryfa C11): 340 × 0,65 = ~220 zł rocznie
- Koszt energii z własnej fotowoltaiki: 0 zł — nie licząc kosztu samej instalacji
Biurowiec, 200 pracowników, Wiata zamykana 6 (6-stanowiskowa)
- Średnio 8–12 sesji dziennie × 220 dni roboczych = ~2200 sesji
- Roczne zużycie: ~1100 kWh
- Koszt energii z sieci (taryfa C11): 1100 × 0,65 = ~720 zł rocznie
- Koszt energii z własnej fotowoltaiki: 0 zł — nie licząc kosztu samej instalacji
Miasto, MOR na szlaku rowerowym, Wiata otwarta 10 (10-stanowiskowa)
- Sezon: ~12–20 sesji dziennie × 180 dni = ~3000 sesji
- Poza sezonem: minimalnie ~100 sesji
- Roczne zużycie: ~1550 kWh
- Koszt energii z sieci (taryfa C11): 1550 × 0,65 = ~1000 zł rocznie
- Koszt energii z własnej fotowoltaiki: 0 zł — nie licząc kosztu samej instalacji
Wniosek operacyjny: roczne koszty energii na ładowanie e-bike są symboliczne nawet z sieci. Wartość fotowoltaiki nie leży w oszczędności na rachunkach — leży w niezależności (off-grid, brak konieczności przyłącza), w narracji ESG i w skalowaniu (gdyby kosztowało 5× tyle, nadal nie byłoby decydującą pozycją kosztową).
Co kosztuje przy kilkunastu użytkownikach
Powyższe rachunki zamykają temat tam, gdzie ładuje się jeden albo dwa rowery. Od kilkunastu użytkowników rachunek za prąd przestaje być najdroższą pozycją, a jego miejsce zajmują trzy inne.
- Dostęp do gniazd. Przedłużacz z korytarza obsługuje jeden rower. Przy dziesięciu zaczyna się rezerwowanie miejsca przy gniazdku, ładowanie w pokojach i kable w ciągach komunikacyjnych.
- Bezpieczeństwo. Baterie litowe ładowane w częściach wspólnych to problem, który administrator obiektu rozwiązuje raz, wyznaczając miejsce z osobnym obwodem i możliwością odcięcia zasilania.
- Rozliczenie. Przy 340 kWh rocznie nikt nie liczy, kto ile zużył. Przy kilku obiektach i kilkuset sesjach pojawia się pytanie, czy energia idzie na koszt wspólny, czy na użytkownika.
Odpowiedź zależy od tego, gdzie stoją rowery. W garażu albo rowerowni wystarcza urządzenie naścienne: patrz stacja ładowania rowerów elektrycznych w garażu. Na zewnątrz, bez przyłącza, pracuje solarna wiata rowerowa z fotowoltaiką i magazynem energii. Przy ścieżce rowerowej albo na placu, gdzie wystarczą dwa stanowiska, stawia się solarną stację ładowania e-bike ChargeGo Pole. Zestawienie wszystkich trzech rozwiązań z parametrami i cenami jest na stronie stacji ładowania rowerów elektrycznych.
Emisja CO₂ z ładowania — porównania
Polski miks energetyczny 2026: ok. 0,65 kg CO₂ / kWh (po szybkim spadku z 0,9 kg w 2020 r., dzięki rozwojowi OZE i odstawieniu części bloków węglowych). Pełna metodologia liczenia emisji i źródła danych: /metodologia.
| Środek transportu | Emisja CO₂ / km |
|---|---|
| Rower elektryczny — z fotowoltaiki | 0 g |
| Rower elektryczny — z sieci PL (2026) | ~3,3 g (0,005 kWh × 650 g) |
| Rower tradycyjny | 0 g |
| Samochód osobowy — diesel | ~140 g |
| Samochód osobowy — benzyna | ~150 g |
| Samochód elektryczny — z sieci PL 2026 | ~95 g (~150 Wh × 650 g) |
| Autobus miejski (na pasażera) | ~80 g |
Rower elektryczny jest 40–50× mniej emisyjny niż samochód spalinowy w przeliczeniu na kilometr. Wiata z fotowoltaiką redukuje tę liczbę do zera.
Porównanie z innymi środkami transportu
Koszt przejechania 100 km — porównanie z perspektywy użytkownika:
| Środek transportu | Koszt energii / 100 km |
|---|---|
| Rower elektryczny (z własnej fotowoltaiki) | 0 zł za energię |
| Rower elektryczny (z domu, sieci) | ~0,52 zł (0,56 kWh, jedno pełne ładowanie na zasięg ~100 km) |
| Hulajnoga elektryczna (z sieci) | ~0,70 zł (0,76 kWh) |
| Samochód elektryczny (z sieci PL) | ~16 zł (17 kWh × 0,92 zł) |
| Samochód spalinowy (benzyna 5 l/100 km) | ~30 zł (5 × ~6 zł) |
| Komunikacja miejska — bilet | ~5–8 zł (zależnie od miasta) |
Energia zużywana przez rower elektryczny jest o rzędy wielkości tańsza niż paliwo samochodu na tym samym dystansie. Nie znaczy to jednak, że inwestycja w infrastrukturę ładowania zwraca się z oszczędności na energii — nie zwraca się w ten sposób, co pokazuje rozróżnienie trzech rodzajów kosztu wyżej.
Najczęstsze pytania
Czy ładowanie roweru w nocy jest droższe?
W taryfie G12 (dwustrefowej) nocna stawka jest niższa o ok. 30%. Pełne ładowanie nocą kosztuje ~0,35 zł zamiast 0,52 zł. Dla wiat operowanych przez wspólnoty/firmy taryfa C11 (jednostrefowa) jest neutralna na pory dnia.
Czy stacja zużywa prąd, kiedy nikt nie ładuje?
Tak, niewielki: sterownik + modem LTE + podświetlenie LED to ~5–10 W ciągłej mocy = ~50–90 kWh rocznie. W trybie off-grid energia ta pochodzi z PV i magazynu, nie generuje rachunku. W trybie hybrydowym to ~50–80 zł rocznie z sieci.
Czy mogę naliczać użytkownikom kwotę za zużycie?
Tak, aplikacja ChargeGo wspiera rozliczenia w modelu „za zużycie (kWh)" lub „za sesję". Typowa stawka rynkowa: 0,80–1,50 zł / kWh (z marżą operacyjną nad kosztem energii) lub 2–5 zł / sesja. Dla wiat operowanych jako benefit pracowniczy / mieszkaniowy zwykle nie rozlicza się od użytkownika.
Czy ładowanie roweru jest bezpieczne dla baterii?
Tak, jeśli używana jest fabryczna ładowarka. Stacja udostępnia tylko gniazdo 230 V, a kontrolą ładowania zajmuje się ładowarka + BMS baterii rowerowej. Brak ryzyka „przeładowania" — BMS automatycznie kończy ładowanie po osiągnięciu 100%. Sterownik wiaty dodatkowo kończy sesję po wykryciu spadku prądu (znak końca ładowania).
Jak długo można zostawić rower w wiacie po pełnym naładowaniu?
Aplikacja kończy sesję automatycznie. Po zakończeniu sesji rowerzysta może odbierać rower kiedy chce — ładowarka nie ciągnie energii, gniazdo jest wyłączone. W modelu z rozliczeniem czasu (np. dla MOR-ów) może być stosowana opłata za blokowanie stanowiska powyżej np. 4 h.
